Συγκλονιστικό ματς και νίκη της Ρόδου 4-3 την Μαρκό

Αθλητικά Ρόδος

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στην κατηγορία πραγματοποιήθηκε σήμερα στο δημοτικό στάδιο Ρόδου όπου τα ελάφια νίκησαν έστω και δύσκολα την Μαρκό με σκορ 4-3. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς με 0-1 ‘όμως η Ρόδος με αντεπίθεση διαρκείας μπόρεσε να ανατρέψει το ματς σε 3-1. Στην συνέχεια η Μαρκό πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και κόντρα στην ροή του αγώνα μείωσε σε 3-2. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός όπως ήταν λογικό έπεσε με τους γηπεδούχους να σκοράρουν και να παίρνουν τελικά το πολύτιμο τρίποντο. Αυτή η νίκη τους κρατά μόνους μπροστά σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της και δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρώτου γύρου μαθηματικά είναι η πρωταθλήτρια χειμώνα .

Φασεις και γκολ

2΄με κεφαλιά ο Χύσο μετα την αδράνεια στην άμυνα της Ρόδου πετυχαίνει το 0-1 και αιφνιδιάζει τους γηπεδούχους , είχε προηγηθεί σέντρα του Ατματζίδη

7΄μετα τον συνδυασμό Ραχήμ  Μπουντόπουλου ο τελευταίος με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1

12΄σουτ του Σούλη στην γραμμή έδιωξαν σε κορνε  οι αμυντικοί του Μαρκό στην συνέχεια της φάσης απευθείας φάουλ του Δελαπόρτα δύσκολα ο Μπαλασάκης απομάκρυνε σε νέο κόρνερ.

15΄δυνατό συρτό  σουτ του Μισέλ πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι

16΄μετά από κόρνερ  του Μπουντόπουλου ο Καταρτζής πετυχαίνει το 2-1 και κάνει την ολική επαναφορά.

19΄μετά από ατομική ενέργεια του Ραχήμ από τα αριστερά και συρτή σέντρα ο Βουργουτζής από κοντά διαμορφώνει το 3-1

Κίτρινη κάρτα ο Ραχήμ

21΄υποψία πέναλτι για την Ρόδο σε ανατροπή του Δελαπόρτα στην περιοχή

33΄Παπαθανασίου στην θέση του Βουργουτζή λόγω τραυματισμού

34΄Μετά από κόρνερ και λάθος στην αμυντική γραμμή της Ρόδου ο Γκεμίσης μειώνει σε 3-2 από κεφαλιά πάσα του Αλεξίου

Να σημειωθεί ότι η Μαρκό κόντρα στην ροή του ματς επέτυχε το γκολ μιας και η Ρόδος ήταν διαρκώς στην επίθεση.

38΄ο Ραχήμ σέντραρε αλλα ο Χατζησάββας μπροστά στο τέρμα δεν καταφέρνει αν σκοράρει

45΄δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Μαρκό με τον Σάμιο ισοφαρίζει σε 3-3 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

54΄ο Μπίσα πήρε την θέση του Σταυλά για να κάνει ποιο επιθετική την ομάδα του ο Βελιτζέλος

62΄ο Νικολόπουλος εκτός λόγω τραυματισμού και στην θέση του μπήκε ο Τριχάκης

67΄Στην θέση του Μπουντόπουλου ο Σουλάι

68΄ο Μπίσα μπήκε στην περιοχή έδωσε στον Ραχήμ ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος αλλα ο διαιτητής  έδειξε παίζεται

70΄μετά από σέντρα του Καταρτζή  από τα αριστερά ο Χατζησάββας μέσα στην μικρή περιοχή παρά την πίεση κατάφερε να σκοράρει και να γράψει το 4-3

73΄ο Πινέιρο στην θέση του Θέου

Κίτρινη κάρτα ο Τζήμας  για καθυστέρηση

80΄ο Τσακίρης αποχώρησε για να περασει ο Μασκλαβάνος

81΄φάουλ κέρδισε η Ρόδος  έξω από την μεγάλη περιοχή . ο Δελαπόρτας στην εκτέλεση του αλλά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

88΄Αλλαγή για την ομάδα της Μαρκό ο Μανωλιάς Χαράλαμπος θα περάσει στη θέση του Γκεμίση

Πολύ μεγάλη νίκη για την Ρόδο.

ΑΣ ΡΟΔΟΣ (Κώστας Βελιτζέλος): Τζήμας, Σταυλάς, Νικολόπουλος, Κανταρτζής, Σούλης, Μισέλ, Βουργουντζής, Ραχή, Χατζησάββας, Δελαπόρτας, Μπουντόπουλος

Στον πάγκο: Τριχάκης, Σουλάϊ, Κλιγγόπουλος, Κάμπας, Χατζηπέτρος, Παπαθανασίου, Μπίσα

ΜΑΡΚΟ (Δημήτρης Παπασπύρος): Μπαλασάκης, Σόφης, Μανωλιάς Γ., Κορομηλάς, Τσακίρης, Αλεξίου, Γκεμίσης, Θέος, Σάμιος, Χίσο, Ατματζίδης