Νίκη παραμονής πέτυχε ο Κολοσσός απέναντι στον ΠΑΟΚ

Αθλητικά

Ο Λασάν Κρομά έκανε το παιχνίδι της… ζωής του και οδήγησε τον Κολοσσό σε μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία με σκορ 77-88. Στο 7-11 πλέον η ομάδα της Ρόδου που υποχρεώσε τον «δικέφαλο» στην 13η ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα

Ο Κολοσσός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα φτάνοντας μέχρι και το +18 (27-45, 18′), ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στην τρίτη περίοδο, πλησίασε μέχρι και στο -2 λίγο πριν το φινάλε (71-73, 36′) αλλά στο τελευταίο τετράλεπτο δέχτηκε 15 πόντους και μοιραία ήρθε η ήττα που τον κρατάει στην τελευταία θέση της Basket League και τον φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στην Α2.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερο το παιχνίδι και με δύο σερί τρίποντα του Κρομά έφτασε στο 11-16, οι Ρετ και Τζόουνς μείωσαν σε 15-16 (8’),με τους φιλοξενούμενους όμως να αντιδρούν και να διατηρούνται σε θέση ισχύος στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-22).Ένα σερί 6-0 του Κολοσσού ήταν αρκετό για να χτίσει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (17-28, 12’), με τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται να βρει επιθετικό ρυθμό. Η διαφορά άγγιξε και τους 20 πόντους (27-45, 18’) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο -15 (33-48).

Ο ΠΑΟΚ έπρεπε να βγάλει αντίδραση και το έκανε καθώς με τρίποντα των Μπεστ και Μαργαρίτη μείωσε σε 45-55 (25’), ενώ με ένα ακόμα του Σμιθ πλησίασε στο -9 (53-62, 28’). Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν σαστισμένοι από την πίεση των αντιπάλων τους, οι οποίοι με γκολ φάουλ του Γουίλιαμς κατάφεραν να γράψουν το 58-64 της τρίτης περιόδου.

Οι Γουίλιαμς και Ρετ έτρεξαν μόνοι τους ένα σερί 6-0 και ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο -3 (63-66, 32’), ο Κρομά όμως κράτησε όρθιο τον Κολοσσό με δύο γρήγορα καλάθια για το 63-71 (33’). Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στο -2 (71-73, 36’), ο Κολοσσός όμως είχε και πάλι τη λύση (71-78, 37’). Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι δραματικά, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να μειώσει, δέχτηκε ακόμη 10 πόντους και γνώρισε την ήττα με σκορ 77-88.

Δεκάλεπτα: 17-22, 33-48, 58-64, 77-88.

On Fire: Ο Λασάν Κρομά με 31 πόντους (4/4διπ, 6/11τριπ, 5/6β) σε 36:41.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +18 του Κολοσσού στο πρώτο ημίχρονο (27-45, 18′).

Ξεχώρισαν: Από τους νικητές ο Λοβ είχε 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γκρίφιν 16 και 4 ασίστ, με τον Ντάνιελς να προσθέτει 15 πόντους. Από την άλλη, ο Μπράουν σκόραρε 19 πόντους, με τους Ρετ και Γουίλιαμς να ακολουθούν με 12 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Ο Κολοσσός είχε 60% στα δίποντα (20-33) και μόλις 11 λάθη.

Διαιτητές: Μάνος, Ψαριανός, Μαγκλογιάννης